Czyste powietrze wokół nas

Mając na uwadze dobro małego dziecka oraz podejmując inicjatywę Głównego Inspektora Sanitarnego i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zamościu, w naszej szkole w roku szkolnym 2014/2015 wdrożony został program przedszkolnej edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”.
           Jest to program profilaktyczny dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, dostosowany do ich możliwości rozwojowych i intelektualnych.
       Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia a w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącym i przebywają w zadymionym pomieszczeniu.
         Udział dzieci w realizacji programu pozwolił również zwiększyć ich wiedzę na temat skutków palenia papierosów. Program swoim zasięgiem obejmował środowisko lokalne, a także rodziców poprzez różnorodne formy oddziaływania. Realizacja programu składała się z 5 zajęć warsztatowych:

  1. Wycieczka
  2. Co i dlaczego dymi?
  3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
  4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
  5. Jak unikać dymu papierosowego?

Wszystkie dzieci 5 i 6 letnie uczęszczające do oddziału przedszkolnego bardzo chętnie uczestniczyły w programie oraz polubiły posatać Dinka – głównego przewodnika programu. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat skutków palenia papierosów, jego wpływu na wygląd i zachowanie człowieka, a także poznały sposoby wyjścia z nałogu.

Może Ci się również spodoba